Strážník zachránil život muži po zásahu elektrickým proudem

Verze pro tisk |

Jen díky bleskovému profesionálnímu zásahu zachránil novoborský strážník Tomáš Kubát lidský život. O ten bojoval muž z Arnultovic dlouhé minuty na zahradě u svého domu po zásahu elektrickým proudem. Jako první na místo dorazili hlídkující strážníci Radovan Král a Tomáš Kubát s přenosným defibrilátorem.

„Už se ho snažil oživovat jeho syn. Přiložil jsem mu elektrody na hrudník a po výboji jsme pokračovali v masáži srdce do příjezdu záchranářů, kteří nás vystřídali,“ popisuje Tomáš Kubát. Ten poté ještě s kolegou navigoval přes město záchranáře k vrtulníku záchranné služby, který přistál u Crystalexu, aby mohli muže rychle transportovat do nemocnice.

Za pohotovost a rozhodnost v dané chvíli Tomáše Kubáta ocenil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák mimořádnou finanční odměnou. „Život je to nejcennější, co máme a Tomáš Kubát svoji profesionalitou jeden zachránil. Větší odměny být nemůže,“ chválí ho Jaromír Dvořák.

Pochvalu si strážník vyslechl nejen od nadřízených, ale také od samotných záchranářů. Právě jen díky rychlému dojezdu a správně poskytnuté první pomoci muž přežil. „Co pak říkali záchranáři, byl déle než pět minut ve stavu klinické smrti. Dnes už zase běhá po lese a je bez následků. Je to takový zázrak. Ale pomohla mu i jeho dobrá fyzická kondice a také, že to nevzdal,“ doplňuje Tomáš Kubát.

Ostatně není to poprvé, kdy Tomáš Kubát během své sedmileté služby u novoborské městské policie někomu zachránil život. Dva roky zpátky se mu povedlo oživit staršího muže, kterého postihla vážná srdeční příhoda. „Tenhle příběh ale neměl šťastný konec, protože pán později v nemocnici zemřel. Úspěšní jsme ale byli s kolegou třeba s resuscitací slečny, která se pokusila o sebevraždu,“ dodává Tomáš Kubát. 

Externí přenosný defibrilátor vozí strážníci ve služebním autě. Hlídka ho má tak vždy k dispozici právě pro podobné případy, kdy rozhoduje o životě každá minuta. „Úzce spolupracujeme se záchranáři, takže jsme mnohdy na místě jako první a každá minuta navíc znamená desetiprocentní šanci na přežití,“ říká velitel městské policie Jiří Zemanec. 

Aby byla pomoc strážníků ještě efektivnější a rychlejší, pomůže jim od příštího roku nový defibrilátor, který bude kompatibilní s přístrojem záchranářů. Ti si pak jen přepojí elektrody do svého defibrilátoru a mohou s minimální časovou ztrátou pokračovat v resuscitaci.  

alt
Nahoru

Komentáře

Re: Strážník zachránil život muži po zásahu elektrickým proudem

Je skvělé, že jsou v Novoborské městské policii schopní strážníci, kteří dovedou poskytnout spoluobčanům v ohrožení života rychlou a kvalifikovanou pomoc.

Nahoru

Re: Strážník zachránil život muži po zásahu elektrickým proudem

Já před ním smekám a přeji mu,
Bohužel,jak se někdy vylévala vanička i s dítětem,přestala se vyučovat civilní obrana, jejíž součástí bylo poskytování první pomoci. Snad už je to napraveno.Ovšem proškolenost české populace není velká , v jiných zemích to je lepší. Schemata pro laickou KPR se změnila, pro odbornou jsou jen trochu upravena. Přeji hezký den.

Nahoru

Re: Strážník zachránil život muži po zásahu elektrickým proudem

Trochu Vás opravím. Třeba ve Cvikově je to ,co se učilo v branné výchově, rozpuštěno do jednotlivých předmětů a učeno ve stejné míře. Od prvouky, občanské nauky až po biologii člověka, kde se náskledně ve dvou laboratorních cvičeních prakticky provádí na Andule masáž srdce, dýchání a obvazová technika.
Je ale dnes na každé škole, jaký učební plán si postaví. Myslím, že ho má většina škol takto upraven

Nahoru

Re: Strážník zachránil život muži po zásahu elektrickým proudem

Já se zeptám asi hloupě, ale přeci. Není to náhodou také náplní práce? Myslím si, že jako je to pro záchranáře rychlé záchranné služby, tak i hasičů, policistů atd., tak to tedy trochu nechápu proč ocenění nedostanou i tyto složky.

Nahoru