Projekt Glass and Art podpoří sklářský obor a mladé talenty

Verze pro tisk |

Popularizace sklářského oboru v Čechách a ve světě, podpora talentovaných mladých sklářů a vzájemná pomoc v oblasti odborného vzdělávání. To je cílem projektu Glass and Art, který dnes představily sklářská a designérská společnost LASVIT a Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru.

Sklářská a designérská společnost LASVIT a Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru zahájily spolupráci na projektu s názvem Glass and Art. Jeho cílem je vzájemná pomoc v oblasti odborného vzdělávání, vývoje a výzkumu a zvýšení atraktivity studia učebních a studijních sklářských oborů. „Podpora sklářských oborů má význam nejen kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků, ale rovněž díky tomu, že jde o progresivně se rozvíjející kreativní průmysl, který může České republice přinést věhlas, který v tomto oboru vždy měla,“ říká Miroslav Patka, generální ředitel společnosti LASVIT.

„Propojení školy s tak dynamicky a celosvětově se rozvíjející sklářskou společností, jakou je Lasvit, je pro nás příslibem do budoucna, závazkem, ale především obrovskou motivací. Velmi nás těší podpora školy silným sociálním partnerem, také škola má Lasvitu co nabídnout. Jako jediná vzdělávací instituce v České republice, ne-li v evropském kontextu, sdružuje pod jednou střechou všechny sklářské techniky a obory zabývající se výrobou a zušlechťováním skla, a to ve všech stupních vzdělávání. Deklarovaná spolupráce není jen prázdnými slovy na papíře, prvním z hmatatelných počinů je podpora vzniku katalogu školy k jejímu 145. výročí založení,“ komentuje vzájemnou spolupráci PaeDr. Ilona Jindrová, ředitelka Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy, Nový Bor.

Projekt Glass and Art podpoří rovněž talentované studenty, kterým nabídne možnost stáží v prestižních sklářských studiích a ateliérech, jako je například americké The Corning Museum of Glass. „Pro mladé umělce by se sklo mohlo stát celoživotním fenoménem. Tak jako sochař je schopný vlastníma rukama vytvořit sochu, malíř umí namalovat obraz, skutečný sklářský výtvarník by měl být schopen tvořit vlastníma rukama. Proto je třeba podporovat řemeslné obory, které tuto dovednost přinesou,“ dodává Miroslav Patka.  

Nahoru