Anna Hejná z Nového Boru oslavila 102 let

Verze pro tisk |

Životní optimismus. Takový je recept na dlouhověkost nejstarší občanky Nového Boru Anny Hejné, která oslavila úctyhodných 102 let. Svěží, upovídaná, obklopená kamarádkami a personálem z novoborského Domu s pečovatelkou službou. Mezi gratulanty nechyběl starosta Jaromír Dvořák.

„Měla jsem pestrý život, kolikrát byl hodně těžký. Vždycky jsem si ale ze všeho brala jen to pěkné, i kdyby to byla maličkost. A tím se řídím pořád. Musíte se těšit na nové a hezké chvíle,“ prozradila drobná oslavenkyně, co ji udržuje ve výborné kondici.

Anna Hejná se narodila v roce 1914 ve Zbyhněvicích na Chrudimsku. Jako dítě se přestěhovala na Polevsko s tatínkem, který se podruhé oženil. „Doma bylo zle, ve čtrnácti letech jsem odešla do Prahy,“ vzpomínala jubilantka. Sloužila v bohatých měšťanských rodinách, našívala perličky na modelové šaty v krejčovském salonu nebo pomáhala ve fotoateliéru. „Chtěla jsem všechno zkusit. Moc ráda jsem tancovala a zpívala,“ pokračovala Anna Hejná, která se potkala s prvním českým prezidentem T. G. Masarykem, znala se ale třeba i s herečkou Antonií Nedošinskou. 

Činorodá je dosud. V domě s pečovatelskou službou bydlí pouhý rok, druhým rokem dochází do Denního stacionáře Meduňka. „Je neuvěřitelně samostatná. O víkendu si sama vaří, dělá výborné bramboráky a borůvkové knedlíky. Pokoj má naklizený,“ popsala koordinátorka stacionáře Šárka Hantychová. „Ráda umývám nádobí, teplá voda mi dělá dobře na ruce,“ doplnila ji se smíchem Anna Hejná. Ta je tak aktivní, že nesplňuje kritéria pro přiznání příspěvku na péči. 

„Její životní elán je obdivuhodný a inspirativní pro všechny, kteří s ní stráví alespoň chvilku,“ shrnul novoborský starosta Jaromír Dvořák.
 

alt
alt
alt
alt
Nahoru