Sklářská škola v Novém Boru chystá oslavy 150. výročí založení

Verze pro tisk |

Sklářská škola v Novém Boru se připravuje na oslavy 150. výročí svého založení. Instituce, jež oficiálně vznikla v roce 1870, uctí toto jubileum ve dvou etapách hned několika významnými akcemi, které se uskuteční od září do listopadu letošního roku. Věříme, že plánované akce nenaruší stávající epidemiologická situace.

V pátek 25. září se v 17,00 hodin uskuteční ve Sklářském muzeu v Novém Boru slavnostní vernisáž výstavy uspořádané k jubileu sklářské školy.

„Výstava má dvě části. První je věnovaná 140. leté historii naší školy. Druhá část shrnuje tvorbu posledních 10 let, která vznikla na Vyšší odborné škole sklářské, oboru Tvorba uměleckého skla a na Střední škole, oboru Výtvarné zpracováni skla a světelných objektů, který byl nahrazen oborem Uměleckořemeslné zpracování skla. Mnohá díla, která představíme, jsou skutečně unikátní. Je na co se podívat. Výstava bude probíhat až do 31. 1. 2021“přibližuje program Jiří Janás, ředitel Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru.

Druhá etapa oslav jubilea sklářské školy je plánována na listopad 2020. Zde proběhne několik akcí.

6. 11. 2020 Absolventská skleněná noc

7. 11. 2020 Společenský večer absolventů

6. – 7. 11. 2020 Dny otevřených dveří

7. - 8. 11. 2020 Víkend v Křišťálovém údolí

6. 11. 2020 otevře škola dveře pro svou již tradiční akci „Skleněná noc“, tentokrát s podtitulem „Absolventská“. Opět bude možné spatřit řemeslnou zručnost sklářských mistrů. Bohatý program se tradičně odehraje u sklářských pecí ve sklářské huti a na sklářském podiu, dále i na dvoře, v ateliérech a dílnách školy. Zároveň proběhne i den otevřených dveří, což umožní návštěvníkům se podívat do všech budov školy a na všechna pracoviště.

„Naše škola při této příležitosti opět připraví program na dílnách, ve kterých si zájemci mohou vyrobit skleněné vitráže i šperky a vyzkoušet si rytí či malování skla. Nebude chybět prodej žákovských výrobků ve školní prodejně.“ doplňuje ředitel Jiří Janás bohatý program, kterým si sklářská škola v Novém Boru připomene své kořeny i současnost.

7. 11. 2020 se uskuteční společenský večer absolventů školy v prostorách školní sklářské hutě a v prostorách školy v Revoluční ulici (naproti divadlu).

7. - 8. 11. 2020 Víkend v Křišťálovém údolí je projekt Libereckého kraje, do kterého je zapojena i naše škola. Po oba dny budou v době od 9,00 – 17,00 hodin otevřeny všechny budovy školy (ve Wolkerově ulici, v Revoluční ulici a i Domov mládeže v Nemocniční ulici). Do projektu je zapojeno více než čtyřicet skláren, dílen, muzeí i škol v Libereckém kraji.

Nahoru