Novoborský Provoz 13 přetváří nábytek z půdy v designové kousky

Verze pro tisk |

Provoz 13, sociální podnik Farní charity Česká Lípa financovaný z prostředků Evropské unie, rozšiřuje svou činnost o firemní klientelu. Zaměřit se chce na zakázky pro start-upy a mladé firmy, pro něž je důležitým aspektem podnikání zodpovědný přístup k životnímu prostředí.

„Provoz 13 není typickou nábytkovou bankou, ačkoliv zachovalé kousky lidem v obtížné životní situaci poskytujeme také. Naší předností je, že darovaný nábytek kompletně přetváříme v nové designové kousky a umíme využít materiál i z neopravitelného nábytku. Zjednodušeně řečeno, u nás nepřijde nazmar ani tříska,“ uvedla Eva Ortová, ředitelka Farní charity Česká Lípa.
Vedoucí a zároveň designérkou sociálního podniku Provoz 13 je výtvarnice Jana Ruská, absolventka novoborské sklářské školy, známá především díky unikátní metodě zvané Chimaera, jíž vyvinula a kterou je možno vidět i v řadě pražských interiérů. Právě díky ní se o služby Provozu 13 začínaly zajímat i firmy, které potřebují zařídit či zrenovovat své prostory.

„Umíme nabídnout kompletní návrhy interiéru i jejich realizaci, a to jak pro kancelářská zázemí, tak pro veřejný prostor, jakým jsou třeba kavárny či jiné provozovny,“ vysvětlila Jana Ruská a dodává: „Naši zákazníci oceňují nejen originalitu, ale i fakt, že spoluprací s námi pomáhají zdravotně znevýhodněným lidem a zároveň se chovají zodpovědně k přírodě a životní prostředí.“ Zájem o zakázky podle Jany Ruské nekalí ani skutečnost, že finančně nejsou jejich kousky levnější než nové, a často se realizace zakázky pozdrží, když některý ze zaměstnanců kvůli svým zdravotním problémům zrovna musí zůstat doma. „Naši zákazníci jsou úžasní a trpěliví,“ usmívá se Jana Ruská.

Svůj designový kousek si ale v Provozu 13 bude moci již brzy pořídit kdokoliv; veřejnosti to umožní stálá prodejní výstava v prostorách dílny ve Wolkerově ulici v Novém Boru. „Určitě potěšíme každého, kdo hledá pro svůj domov originální solitér či nějakou drobnost. Věříme, že rostoucí zájem o upcyklaci a minimalizaci odpadu, k nám bude přivádět stále víc návštěvníků,“ uvedla na závěr Jana Ruská.

Nepotřebný nábytek, pro který už v domácnosti není využití, ale i celou pozůstalost, může veřejnost darovat právě Provozu 13. Dárci budou moci již v brzké době sledovat, jak byl jejich nábytek využit a jaký je jeho další osud. Kontaktní telefon pro dárce je 608 919 271.

Proč Provoz 13?
Truhlářská dílna je zřízena v prostorách bývalého prestižního 13. provozu novoborského Crystalexu, kde sídlila ruční výroba a rodily se ty nejkrásnější kousky skla. Názvem Provoz 13 chceme navázat na odkaz kdysi slavné dílny a věříme na genius loci tohoto místa.

Projekt Dáme věcem další šanci!
Sociální podnik Farní charity Česká Lípa je zaměřen na rozšíření stávajících aktivit. V rámci projektu vzniklo nové prodejní místo Charitního šatníku v Mimoni, ale také zcela nová služba – truhlářská dílna Provoz 13, která renovuje, upravuje či upcykluje darovaný nábytek tak, aby byl znovu použitelný.

Provozovna Charitního šatníku byla rozšířena o prostory pro sklad, šicí dílnu, místnost pro vyprání a sušení darovaného ošacení. Součástí již zprovozněné truhlářské dílny bude i prodejní sklad nábytku.

Hlavními cíli projektu je nejen maximalizovat druhotné využití nábytku a ošacení, které jejich majitelé nechtějí či je považují za odpad, ale především dát smysluplnou práci zdravotně hendikepovaným osobám a vytvořit pro ně bezpečné pracovní zázemí. 

 

Nahoru