Recenze: BULLET TRAIN aneb (japonský) Osud vše zařídí

Verze pro tisk |

Máte rádi Brada Pitta, japonské samurajské heroické eposy, našlapanou akci, nepředvídatelné zvraty i dlouhé komické dialogy ve stylu Pulp Fiction? Pak je nejnovější film Davida Leitche Bullet Train to pravé ořechové pro Váš letní kinohit. Několik nájemných zabijáků se „hříčkou osudu“ ocitne v rychlovlaku, který přejíždí z Tokia do Kjóta a veze tajemný kufřík plný peněz, který se v první polovině snímku ocitá jako hlavní cíl všech zúčastněných. Špiónovi zvanému Beruška se neustále plete do cesty smůla, a i když si do nebezpečného vlaku nebere zbraň, u jeho nohou umírají ti, kteří jdou slepě za pomstou. Dva gangsteři Citrón a Mandarinka, kteří vzdáleně připomínají kultovní tarantinovské duo a neustále citují svět dětské lokomotivy Tomáš, mají chránit syna Bílé Smrtky, mafiánského zloducha, který se stal rozsévačem hrůzy v tokijském podsvětí. Mexický playboy s pistolí za pasem se chce pomstít za smrt své milované. Všem se do cesty plete teenagerka, která drží rukojmí dalšího adepta na kufřík a pomstu, a do toho v rozjetém tryskovlaku řádí vtipně maskovaný zabiják Sršeň, jenž má na svědomí hromadný masakr na svatbě v Mexiku. Ve voze se navíc objevuje jedovatý had, kterého všichni vyděšeně sledují, když se kolem nich plazí. Osudy všech postav se v tomto příběhu plasticky protnou a směřují do výbušného finále v Kjótu.

I když lehce překombinovaná, první půlka filmu je nesmírně invenční na nápady a zápletky. Neschází ale precizní akce, svižné a originálně pojaté akční bitky i ultraparodické komentáře o lokomotivě Tomášovi a jeho přátelích. V komiksovém stylu a japonském písmu se objevují na plátně pojmenování jednotlivých postav. Zpočátku vstupují do děje hodně rychle a je někdy nemožné se v nich rychle zorientovat. Vším prostupuje velmi příjemná hudba, která začíná feelingem v japonském epickém prostředí, ale zahrnuje i hispánské rytmy nebo americké retrošlágry 60. let. Krásně namícháno! Předlohou filmu se prý stala kniha Maria Beetle od japonského spisovatele Kótaró Isaky, která bude našinci jistojistě neznámá, ale to nic nemění na faktu, že kinovýsledek je špičkový thriller se zajímavými exteriéry.

Těžko vybírat superlativy z plejády zajímavých aktérů, ale vedle Pitta září kaskadér a mistr taek-wonda Andrew Koji, černošský „fanda Tomáše“ Brian Henry, ale i mladičká Joey King. Epizodně se v závěru překvapivě mihne i Sandra Bullock. Existují filmy, které se odehrávaly z větší části ve vlaku, ale retrovozům už dávno odzvonilo. Tyhle japonské vlaky prosviští super rychlostí městem, aniž se toho všimnete, a když se v nich odehrává napínavý příběh, není čas na nudu! Režisér David Leitch je totiž mistr nadupané akce, kterou zajímavě ukázal už v prvním díle akční ságy John Wick, ale hlavně ve spin-offu Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw anebo v druhém díle Deadpoola. V Bullet Train jde však ještě o level výše, ale ne v kvantitě akčních sekvencí, nýbrž v jejich propracovanosti.  Když už dialogy, tak pořádně do hloubky, do krutě vážného vyznění v duchu hlášek sebe(obětí) anebo do parodické podoby, kterou ale divák musí často vytušit. Časté flashbacky zamotávají hlavu, ale nakonec mají své kouzlo. Když už pořádná akce, tak tedy nadupaný průjezd vlaku vesnicí anebo strhující záběry souboje s meči mezi sedačkami rozpadajícího se vlaku. Nechybí useknuté hlavy, když gangsteři vylezou na vlak, stříkající toaleta, kterou Beruška nazývá „chytrou“, úslužný, ale přísný japonský průvodčí, kterého se všichni bez lístku bojí, i komický souboj v tzv. „tichém“ kupé, kde nemilosrdnou rvačku nazlobeně překřikuje stará paní. Ano, je to často ulítlý mix, ale soudržná chemie a napětí ve filmu funguje.

V závěru se ještě vše několikrát zkomplikuje a lehce (trošku zbytečně) natáhne, ale jak už to bývá, musíme všechnu akci a vyznění brát s nadsázkou. I ony japonské kulturní reálie obětování a pomsty měly kdysi silnější vážnost. Možná, že jsme svědky nového trendu akčního žánru, který se v post-covidovém období evidentně posunul do znatelně parodického směru, vzpomeňme poslední bijáky jako Thor: Láska jako hrom anebo Ježek Sonic 2. Za mne 85% a jsem navrch vděčný, že jsem se dozvěděl, že v japonské mytologii může „beruška být tentomushi, což je tzv. smolař, který přináší celkovou harmonii“.

Zbývá dodat, že v srpnu lze Bullet Train v České Lípě vidět ve dnech 23. a 24.8. v kině Crystal, v Novém Boru pak ještě dříve, a sice už tuto sobotu večer v letním kině.

 

alt
alt
alt
alt
Nahoru