Kino v březnu 2012

Verze pro tisk |

Co vás čeká v březnu v kině? Hunger Games: Aréna smrti, oscarová Železná lady, John Carter: Mezi dvěma světy, Lov lososů v Jemenu, Kluk na kole, Musíme si promluvit o Kevinovi, Bohémský život, Čtyři slunce, Probudím se včera a v neposlední řadě Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka. 

Hunger Games: Aréna smrti / akční sci-fi
Gary Ross natočil dva snímky a oba jsou populární - Městečko Pleasantville a Seabiscuit. Proč by měl být tedy jeho třetí film, realistické scifi z diktátorské země Panem o zvrácené reality show, do níž je jednou ročně nedobrovolně losováno po dvanácti chlapcích a dívkách, kteří musí přežít, trefa vedle? Mix sci-fi, akce a dramatu od tvůrce, který již dokázal, že drama a fantastika jsou jeho krevní skupinou. Pro příznivce i odpůrce televizní zábavy účast nutná.
The Hunger Games - USA, 2012 - režie: Gary Ross

Železná lady / životopisný
Režisérka muzikálu Mamma Mia! natočila snímek o světově proslulé političce Velké Británie Margaret Thatcherové. Snímek odhaluje fragmenty z vlády vůbec první a jediné premiérky Spojeného království, stejně jako současný život této nekompromisní političky. Ať je snímek hodnocen jakkoli, za povšimnutí stojí určitě díky excelentnímu výkonu Meryl Streepové a maskérů filmových hvězd.
The Iron Lady - VB, 2011, 105 min - režie: Phyllida Lloyd

John Carter: Mezi dvěma světy / fantasy sci-fi
Snímky Andrewa Stantona pro společnost Pixar Hledá se Nemo a Vall-I spojovali akční sekvence a putování hlavního hrdiny s klasickými schématy Hollywoodu a nápaditými vedlejšími postavami. To vše by mělo být i v jeho hrané prvotině odehrávající se na Marsu, kde jen jeden muž může spasit svět. Barbar Conan moderní doby v soubojích s meganestvůrami, v kolosálních exteriérech a s vyvolenou za zády ve snímku dle klasických Burroughsových sci-fi románů.
John Carter - USA, 2012, 137 min - režie: Andrew Stanton

Lov lososů v Jemenu / romantická komedie
Milujete Čokoládu nebo Pravidla moštárny? Tak vězte, že švédský filmař, romantická duše Lasse Hallström, nachystal další lahůdku, tentokrát s Ewanem McGregorem a Emily Bluntovou. Kterak si jemenský šejk chce nechat s podporou Emily postavit na poušti jezero k chytání lososů, čemuž však upjatý rybí odborník Ewan nechce porozumět. Jovšem brzy mu dojde, že když v sobě člověk najde důvěru, dokáže úplně vše.
Salmon Fishing in the Yemen - VB, 2012 - režie: Lasse Hallström

Kluk na kole / drama
Bratři Dardennové jsou současní mistři v sociálních dramatech, v realističnosti a v životnosti svých hrdinů. Příběh desetiletého chlapce (hraný nehercem), kterého opustil otec, o jehož návrat bojuje, je brilantní studií důležitosti lidských vzorů a osobní identifikace. Pokud jste měli někdy s filmovou stylizací Dardennů problém, vězte, že toto je jejich divácky nejvstřícnější film. Dokonce používají i hudbu.
Le gamin au vélo - Belgie, 2011, 87 min - režie: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Musíme si promluvit o Kevinovi / psychologický thriller
Eva obětuje svoji kariéru a rozhodne se mít dítě Kevina, s nímž má již od počátku komplikovaný vztah. Když potom Kevin jako náctiletý provede neodpustitelnou věc, matka teprve v tuto chvíli začíná pociťovat zodpovědnost. Odosobněná režie talentované Britky podává horrorovou studii o rozpadu nejzákladnějšího lidského vztahu - vztahu matky a dítěte. To vše okořeněné hereckým koncertem Tildy Swinton.
We Need to Talk About Kevin - VB / USA, 2011, 112 min - režie: Lynne Ramsay

Bohémský život / černá komedie
Projekt 100 pokračuje snímkem tentokrát z cyklu Evropská klasika. Možná nejvyspělejší a zároveň nejsmutnější snímek finského minimalisty Aki Kaurismäkiho. Režisér v kontrastních černobílých interiérech a exteriérech Paříže nasnímal příběh tří mužů - spisovatele, malíře a hudebníka na okraji společnosti, kteří tragikomicky čelí nedoceněnosti své umělecké kreativity.
La Vie de bohème - Francie, 1992, 100 min - režie: Aki Kaurismäki

Čtyři slunce / drama
Bohdan Sláma, tvůrce výborných sociálních dramat Štěstí, Divoké včely nebo Venkovský učitel, opět předkládá snímek z městské periferie o "skutečných" životních osudech a s českými herci v nezvykle asociálních rolích, jež budeme litovat, ale zároveň se jim budeme i smát. Slavnostní premiéru si snímek odbyl na královském festivalu nezávislého filmu - Sundance.
Česko, 2012, 90 min - režie: Bohdan Sláma

Probudím se včera / sci-fi komedie
Režisér Šmídmajer, který zabodoval pohádkou Peklo s princeznou, propojil tradici české sci-fi komedie (Zítra vstanu…, Pane, vy jste vdova) se současnou vlnou amerických komedií, v nichž se dospělák ocitne v kůži teenagera, aby dostal šanci začít znovu. Čtyřicátník Filip Blažek se tak z vlastní vůle kvůli gymnaziální lásce ráno probudí jako Jiří Mádl a začíná svůj humorný boj. Něco mi říká, že tohle by mohlo vyjít.
Česko, 2011, 120 min - režie: Miloslav Šmídmajer

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka / komedie
Populární televizní seriál je velmi rychle i v kinech. Děj snímku se točí kolem legendárního trenéra Pepy Hnátka, kterého známe jen jako popel rozsypaný na hřišti. Film tak seriálovému příběhu předchází. Hlavní roli legendami opředeného trenéra s licencí ztvárňuje Miroslav "Karel s podšálkem" Krobot. Jinak se herecké osazení nemění. Takže držme palce Slavoji Houslice, ať se jim v pomyslné 1. filmové lize daří.
Česko, 2012 - režie: Jan Prušinovský 

Nahoru