Ivana Bufková: Tyjátr na hradě je úplně nový projekt

Verze pro tisk |

Oslava 50. narozenin vstříkla do žil českolipského studentského Divadelního klubu mladých Kulturního Šumu energii navíc. Po třech premiérách v průběhu posledního roku a knihy o vlastní historii se pustilo do založení nové tradice, víkendového festivalu studentského divadla. O přehlídce jsme si povídali s režisérkou a principálkou souboru Ivanou Bufkovou.

Kde se vzal nápad uspořádat dvoudenní festival studentského divadla?
Nápad se zrodil během krásných loňských oslav naší padesátky. Ty nás nastartovaly k dalším činům, třeba právě vytvořit tradici studentského divadelního festivalu. Vstřícnou ruku nám podala paní Jiřina Kučerová, která nabídla prostory hradu Lipý a pomohla se získáním nezbytných financí.

Komu je akce určená?
Akce je určena široké veřejnosti. Budeme se těšit na všechny diváky, kteří zavítají do prostor vodního hradu Lipý, bez rozdílu věku.

Podle jakého klíče byla sestavována dramaturgie?
Tyjátr na hradě je úplně nový projekt, trošku sázka do loterie. Dramaturgický klíč byl tedy jen jeden, a sice věk, veškerý program tvoří studenti, a to jak program divadelní, tak hudební i taneční. Protože programová nabídka je poměrně bohatá, tak jsme rovnou naplnili páteční večer i celou sobotu.

Co konkrétně letos uvidíme?
Domácí Divadelní klub mladých Kulturního Šumu nabídne dva tituly – současnou inscenaci Kluci od Mississippi, na kterou se v exteriéru hradu moc těšíme, a scénickou báseň Balada, kterou jsme hráli jen dvakrát, v České Lípě a Hradci Králové. Mimoňský gymnaziální soubor Dada přiveze Kata a blázna z autorské dílny V+W, Divadélko U Zvonu z Kladna potěší děti pohádkou O ošklivé princezně, liberecká gymnaziální Stopa nabídne hru Velké divadlo malého světa na motivy komedie Pedra Calderóna de la Barci a závěr bude patřit studentům pražské divadelní vyšší odborné školy herecké, skupině Okaklam a bude se jednat o Kramářské komedie, aktovky Hanse Sachse. Takže zakončíme vesele a symbolicky mladými divadelními profesionály. Všechny pozvané soubory jsou ověnčeny úspěchy z divadelních přehlídek v ČR, takže se na ně moc těšíme.

Jak jste si poradili s doprovodným programem?
Součástí festivalu bude v sobotu dopoledne divadelní pohybový workshop, který povede Anežka Beránková, absolventka Budilovy divadelní školy v Praze. Hrad by měl být přizdoben úžasnými fotografiemi z dílny Václava Krecla, se kterým spolupracujeme už několik let. Vernisáž proběhne v pátek v podvečer. Po odpolední sobotní pohádce určené těm nejmenším se uskuteční divadelní hrátky pro děti. Divadelní produkci během festivalu zpestří hudební vystoupení a taneční vystoupení přislíbil českolipský mezinárodně úspěšný soubor Tutti Frutti. V sobotu večer proběhne setkání všech, kteří si chtějí zablbnout s mikrofonem v básnicko-zpívaném přednesu, tj. ve slam poetry. Kdo vytrvá ještě déle, může si přinést jakýkoliv hudební nástroj, posedět a zazpívat si s námi pod hvězdným nebem.

Tyjátr na hradě – setkání studentských divadel, 14.–15. 6., vodní hrad Lipý

Nahoru