Den #4 se 40. Divadelním podzimem

Verze pro tisk |

Čtvrtý den výročního Českolipského divadelního podzimu poprvé přinesl divákům hned tři inscenace. V páteční dopoledne domácí soubor DK Jirásek, který představil tři roky po premiéře českolipským středoškolákům úspěšnou komedii Jak se vám líbí Jak se vám líbí?, večer Rozmarné léto Rádobydivadla Klapý a Zahraj ty Ejsíky! Broukovcova Kamdivadla z České Kamenice.

V pořadí již 45. a 46. repríza předělávky slavné Shakespearovy komedie přivítaly v divadle studenty středních škol, kteří po pár minutách dali jasně najevo, že divadlo stále nabízí mladé generaci skvělou zábavu. Pozorní studenti reagovali na Klapkovu inscenaci salvami smíchu, za což si vysloužili od souboru po obou představeních potlesk a obrovská slova díků. SMS od jedné ze studentek: „Všichni jsou nadšení!” byla krásnou tečkou za závěrečným dopoledním blokem.

Jak se vám líbí Jak se vám líbí?

Večerní inscenace Vančurovy novely Rozmarné léto nabídla nostalgické vzpomínání na krásné časy dvacátých let. Příběh malého městečka na řece Orši a tří vyzrálých mužů z říčních lázní však divákům nedal nic zadarmo. Představení Rádobydivadla Klapý totiž ukázalo, že organizátoři divákům neposkytují jen přímočarou zábavu.

Nápaditě, až kouzelně režijně i scénograficky řešená a herecky velmi pěkně ztvárněná inscenace vyžadovala od diváka plné soustředění, neb celá magie hry je zatěžkaná (v dobrém slova smyslu) Vančurovým trademarkem – češtinou ovlivněnou barokní podobou, plnou přechodníků a neobvyklého slovosledu. Divák tak po celé dvě hodiny musel mít nastražené uši a soustředěně vnímat promluvy postav. O to více se poté představení stalo příjemným pohlazením po všech těch zběsilých komediích, komorních thrillerech a akrobatických číslech, které program přehlídky doposud nabídl.

Říční lázně v Rozmarném létě

O tři čtvrtě hodiny později se odehrálo pro mnohé diváky další z mnoha překvapení přehlídky, monodrama českokamenického herce, spisovatele, režiséra a mnohého dalšího Jaroslava Střelky. Jeho hodinové představení o tom, že na počátku byl zvuk a ten zvuk byl dobrý, o vztahu k bigbítu, o mladistvém objevování rockové hudby a o první kapele za dob socialismu přilákalo v pozdní večerní hodině další stovku návštěvníků, kteří se velmi dobře bavili při vzpomínkách stárnoucího rockera. Ten se musel poté čtyřikrát vrátit na jeviště při závěrečném aplausu.

Jaroslav Střelka v představení Zahraj ty Ejsíky!
 

Reporáž ze závěrečného dne vyjde dnes v odpoledních hodinách.

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru