37/2020

Verze pro tisk |

Přiznám se, že mě senátní volby zajímaly jen minimálně. Spíše z jakési reportérské slušnosti.

Mnohem více řeším situaci ve škole. Ani nám se nevyhnula situace, kdy se nakazil jeden z žáků.

Byl jsem se zmíněným žákem jen hodinu, ale celý týden pracuji s jeho spolužáky, s jeho třídní, s ostatními kolegy. V pondělí nás čekají testy, třídu čeká karanténa. Zrušil jsem návštěvu svých rodičů, nezúčastnil se oslavy narozenin svého syna. Nešel jsem do divadla, byť každou chvíli čuchám k hrnku od kafe a dobrý.

Na netu stále běží hlášky typu: „Nikoho s covidem neznám, je to jen konspirace.“ Já už znám nakažených přes dvacet. A nikdo z dospělých neměl bezproblémový průběh.

Takto třeba dnes ráno svou nákazu popsal Andy Pour, s nímž jsem nedávno natáčel podcast.

„Naléhavě jsem se objednat ke svojí obvodní lékařce. Noc před návštěvou u ní (z úterý na středu) se objevily prudké bolesti hlavy, kašel, zhoršilo se dýchání.

Paní doktorka mi vystavila žádanku na test na Covid-19, ale než jsem se stačil objednat, ztratil jsem vědomí, spadl hlavou na zem, a odvezla mě záchranka – rovnou (díky pohotovosti matky) na covidové oddělení českolipské nemocnice, kde jsem přes noc na 24 hodin zůstal. Ve čtvrtek okolo poledne nejdřív přišla SMS (potom osobně i doktorka), že je test pozitivní.“

Jen doplňuji, že Ondra je o polovinu mladší než já.

Jsem rád, že jsme ve škole investovali a celý měsíc se snažili naučit děti pracovat s Microsoft Office, s TEAMSy, Outlookem, kamerami atd. Pondělí poprvé ukáže, jak dobře jsme na situaci připraveni. Kromě jedné třídy v karanténě, máme doma z rozhodnutí ministra zdravotnictví ještě šesťáky.

O tom, že stát nefunguje dobře, svědčí fakt, že slíbené respirátory dorazily do školy teprve v pátek, notebooky pro učitele ještě vůbec ne.  

Do toho všeho jsem dostal odvahu přečíst si rozhovor s panem prezidentem. Ten člověk je skutečně zhmotněním zloby. Na facebooku jsem dokonce vyzval své přátele, aby, pokud ho volili, se mi omluvili. Skutečně se cítím jejich volbou poškozený. Samozřejmě, vy co nejste v přátelích, se můžete klidně omluvit i tady v diskusi.

Bohužel prezidenta lze odvolat pouze pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Nikoliv proto, že je to zlomyslné senilní hovado.

O čem teď natáčet podcasty? Přestože ten poslední s Ditou Krčmářovou si poslechlo přes 600 lidí, přišel trochu vniveč, protože program Českolipského divadelního podzimu byl očesán na minimum. Napadlo mě, že už nám zbývá jen sledování seriálů a četba.

Rozhodl jsem se natočit sérii podcastů o pěti nejoblíbenějších knihách, pro začátek s největší čtenářkou v mém okolí. Pokud budu v pondělí negativní, poprosím několik známých, jestli by se ke mně nepřišli taky vypovídat. Pokud byste chtěl kdokoliv ze čtenářů a posluchačů, budu jen rád, když se zapojíte také. Bez ohledu na to, jestli se slovy prezidenta cítíte být pražskou smetánkou. Musíme dělat vše proto, aby kultura nevyhynula. Nikdy jsem si nedokázal představit, jak moc mi bude chybět, že nemůžu svobodně jít na Lokotku nebo do Oken na fotbal, že se nemůžu večer podívat do kina či divadla.

Jasně, ekonomika je v této době důležitější, ale práce, to je jen třetina času dospělého člověka.

Jako ilustrační fotku do perexu přidávám momentku ze sběru jedlých kaštanů v Oknech. To vypadá tak hezky normálně podzimně.

Nahoru

Komentáře

Re: 37/2020

Sociální sítě (nejenom) mají svůj osobitý půvab v tom, že vlastně mnohým jiným lze dál najevo, že ještě žijete!
I-noviny jsou také sociální síť! Pana Milana, magistra Bártu, jsem fyzicky (osobně) v životě vnímal, pokud se nemýlím, pouze 2 x (jednou byl školní dížjej naZŠ), mnohem častěji jsme si však vyměnili tu či onu myšlenku a názor, primárně zde na I-N. Ctil jsem ho a vždy respektoval, i když občas shoda nebyla...

Český prezident - (můj názor) neuvěřitelně trapný, zlostný, mstivý až zrůdný, naprosto nesoudný! Neodpovědnost za výkon funkce - tomu odmítám rozumět! Primárně super chyba v Ústavě!

Volby - v médiích, že v České Lípě je vítězem, i když nepříliš výrazně, pan Vosecký. Bohužel velice zavádějící sdělení. V ČL takřka na hlavu naopak zvítězil pan Vomáčka. Volební obvod je nešťastně včetně části Liberecka, kde ovšem (kupodivu, zvláštně) bodoval současný senátor. Minulý týden jsem jel po delší době MHD a sledoval okolí. V pěti ulicích ani jednou Vomáčka, naopak Vosecký na osmi místech, většinou až super obdivuhodně, dokonce horozelecky... Už jenom z toho lze soudit, že náklady na kampaň musely být výrazně vyšší než pan Vosecký uvádí nebo jsou dotované jinými zdroji a cestami. Třeba pan Jeník, další kandidát (takřka těsně neúspěšný) na senátora, tomu dá svůj čas a publicitu!

Covid je každodenní super téma. Ne-li iinak, tak alespoň tristně vypovídá o úrovni české vlády! Zírám, že i někteří VŠ vzdělaní lidé se chovají jako žáci pomocných škol! Fejky akceptují a zdatně dokonce šíří! Dějí se věci takřka neuvěřitelné! Sestřenice, dlouholetá ředitelka jedné velké ZŠ, mně aktuálně komentovala - sama nic prý distančně neumí, jezdila alespoň na výlety s přáteli, jinak by prý byla nuda... Dodala, že mzdu mají všichni v pohodě, k tomu ještě odměny za covid, i když většina vůbec nijak nepracuje... Navýšení o cca 10 procent od ledna 2021 - za co? Rozumím, že pan magistr Bárta a určitá množina dalších jsou obdivuhodnou výjimkou!

S úctou všem a přáním dobrého zdraví!

Nahoru

Re: 37/2020-pro pana Bártu

Pane Bárto, ti,kteří volili Zemana a volili by ho klidně znovu, by se nejen neomluvili,ale ani to zhusta nepřiznají. Česko je,co do vedení státu, v mimořádně špatné kondici- premiérem je sociopat a prezidentem mstivá alkoholicko-dementní troska, za kterou vládnou proruští a pročínští bojaři. Jedno z jeho posledních vyjádření,že umělci svá nejlepší díla vytvořili,když byli hladoví, jeho duševní pochody ilustruje. Určitě se přitom usmíval uspokojením určitého rázu. A podobné prohlášení,že při epidemii Covidu se pročistí podnikatelské prostředí a přežijí ti nejschopnější,je ze stejného ranku.. Vzpomněla jsem si na svou švagrovou,kosmetičku v jednom městě ve Východočeském kraji.Leta zavedená živnost, různé kursy, pracovala i jako školitelka. Nyní přestaly klientky chodit nebo chodí velmi málo, šetří.Švagrové bude v listopadu 60 let. Pracuje na důchod, nechala se tedy jako zřejmě neschopná podle prezidenta, zaměstnat v tomto věku jako ošetřovatelka na místní LDN. Začínat na směny včetně nočních v šedesáti letech není nic jednoduchého,ale nic moc nezbývalo,pokud nechcete mít měsíční základ důchodu stěží 10 tis hrubého .a ještě z toho platit nájem atd... A takových osudů je mnoho- živnostníků s malými dětmi aj.
Přeji vaší škole , a nejen jí, aby přestála celý tento čas v rámci možností v pohodě. A děkuji za tu reportáž o cestě na Říp!
Hezké dny přeji!

Nahoru

Re: 37/2020

Jediný pozitivní přínos do mého života vnesl prezident Zeman tím, že jsem od jara 2013, kdy byl zvolen do funkce poprvé, téměř nezapnula televizi.
Myslela jsem si, že mne hrůza z toho, že bych na něj na obrazovce mohla náhodně narazit, časem opustí, ale ještě se tak nestalo.
Pro mne je zosobněním zla a zrůdné pomstychtivosti. Kdysi byl (někým, ne mnou) považován za chytrého.
Dnes si to o něm nemohou myslet snad už ani jeho voliči. Je to jen parodie na lidskou bytost.

Televize se tedy bojím, ale četby ne, už od dětství jsem knihomol a mé děti naštěstí také.
Zatím jsou negramotné a tak si užívám kromě svých knih, každý den alespoň hodinu ve společnosti svých dětí a Roalda Dahla, Astrid Lindgrenové, Jana Lebedy, Františka Nepila, Jiřího Žáčka a dalších báječných lidí.
Věřím, že dětem budu číst i poté, co je tomu naučí jejich okenští učitelé. Je známo, že děti dokáží pochopit děj knih, které jsou jim předčítány a které by ještě nepochopily, pokud by si je četly samy.
A tak doufám, že nás čeká ještě mnoho let společného čtení.
Na podcasty o knihách se obrovsky těším.

Moc držím palce všem, kteří čekají na výsledky testů a ještě více těm, kteří čekají, až se z pozitivních stanou opět negativními!!!

Nahoru