12/2021

Verze pro tisk |

Vyříkali jsme si s panem hejtmanem věc, za kterou jsem ho kritizoval několik týdnů: očkování učitelů. Přiznal, že byla chyba, jak se to provedlo.

Vinu na situace nesou i ředitelé a ředitelky některých škol či jiných zařízení, kteří pracovníky nijak nerozdělili a přihlásili je rovnou všechny. Takže někde jsou skutečně oočkované i dvacetileté asistentky a někde se nedostalo na nikoho z učitelů, včetně těch 55+.

Ale dvě dobré zprávy. Za prvé se zlepšil zdravotní stav lidí u nás ve škole. Raději klepu o dřevěný stůl, protože boj s nemocí není u konce a hodně nás vystrašil. Za druhé, po zjištění, že v Libereckém kraji se učitelé minimálně deset dnů očkovat nebudou, jsme se hromadně zaregistrovali v jiných krajích a dostali okamžitě termíny. Tím nemyslím jen naši školu, informaci jsme poslali i mezi učitelé z jiných škol.

Objevilo se tak světlo na konci tunelu: tím je pro nás co nejrychlejší návrat do školy. Všichni tu apatii dětí cítíme.

Právě dnes je výročí mého prvního videa, kterým jsem se původně chtěl dostat do obýváků mých třeťáků. Byla to rychlovka, vyzkoušel jsem si asi sedm programů, za jeden zaplatil osm stovek ze svého a do dvou hodin měl video hotové. Bojoval jsem se synchronizací zvuku a obrázků, takže je to dnes už spíše pro zasmání.

Po asi desátém díle jsem začal videa dělat v power pointu a od té doby to naučil řadu učitelů nejen u nás ve škole, ale po celém Česku a dvě kolegyně dokonce i na Slovensku. Primitivní nástroj, jednoduchá obsluha, efektivní výsledek.

Prví video od uveřejnění zaznamenalo už 57 609 zhlédnutí, lidé u něho strávili 2611 hodin, na náš školní kanál přilákalo 285 odběratelů. Pustili si ho diváci přesně ve dvaceti státech.  191 přehrání má v Británii, 169 v Německu, 145 na Slovensku, 101 v Rakousku, 99 v USA, ale třeba 12 i na Novém Zélandu, kde mimo jiné dlouhodobě pobývá jeden náš žák.

Nyní se snažím dělat dvě videa týdně a mířím jimi hlavně na naše prvňáky až třeťáky. Spíše než vzdělávat se je snažím dostat ven, aby sbírali třeba ulity hlemýžďů nebo pozorovali žížalu na papíře.

O kopcové výzvě udělám samostatný článek. Ale při jednom z výstupů jsem si říkal, že nahlédnu do našeho archívu a připomenu si, jaké záměry s jednotlivými kopci novinami proběhly.

Tak třeba 3. 1. 2019 jsem položil starostce Volfové otázku: "V den vymýšlení otázek jsem shodou okolností byl na Městské hoře v Berouně, na níž město provozuje rozhlednu. Jak se stavíte vy osobně k odkoupení rozhledny na Špičáku?"

Odpověď: "Rozhledna Špičák je neodmyslitelně spjatá s Českou Lípou. Pokud by ji ale město mělo odkoupit, musíme mít jistotu, že budou mít její návštěvníci možnost výhledu z rozhledny. Nyní je to dost problematické kvůli technologiím, které tam jsou umístěné. Já osobně bych si ale uměla představit rozhlednu i na Holém vrchu."

Nějaké názory zazněly i v hydeparku v souvislosti s českolipským referendem v roce 2018. Bohužel anonymně,a je divné, že autoři výroků se k jiným tématům nikdy jindy nevyjádřili. Bylo to asi jen účelové.

První názor: "Další otázkou je koupě rozhledny na Špičáku. Ne, není důvod ji kupovat. Místo je to bezpochyby krásné a výhled na město působivý, ale pokud bude pokračovat její občasné otevření pro veřejnost v rámci městských slavností a třeba ještě v jiné významné dny, tak to dle mého názoru stačí. Zkusme zvětšit vyhlídku z Hůrky a uvidíte naše město jako na dlani. A ruku na srdce, kdo z nás se tam byl skutečně podívat."

Druhý názor: "Zcela rozhodně se stavím PRO záměr odkoupit ROZHLEDNU na Špičáku, velice to po letech beznaděje vítám! Navíc nejde o nikterak závratnou částku. Město bude pravděpodobně profitovat i z pronájmu místa pro vysílací techniku. Výhled se s Hůrkou nedá srovnat - vrchol Špičáku se nachází o 150 metrů výše ve svahu nad městem a poskytuje kruhový rozhled také na okolní dominanty a pohoří regionu. Rozhledny vůbec jsou nyní v kurzu, už z hlediska přínosu turistického a (re)prezentačního by byla hrubá chyba nechat Štěpánku plavat. Páprdovský odsudek rozhlednu nechat být mě tedy pěkně nadzvedl ze židle."

Diskusi k referendu v hydeparku naleznete zde.

V hydeparku jsem založil aktuálně novou diskusi přímo k rozhlednám – naleznete ji zde.

Sobotní ráno na Hůrce a na Špičáku. 

Nahoru

Komentáře

Re: 12/2021

Pane Bárto, zdravíme, chválíme obsah Deníku 12/2021.
K rozhledně Štěpánka. Naše stránka na FB zcela jistě je jasná, vždy akcentujeme rozhlednu na Špičáku!
Pomineme "prasárny", kdo kdy, za jakých okolností, jakým způsobem koupil, s přispěním koho atd.
I tyto diskuse zde v minulosti byly... Doba na začátku devadesátých let m.s. byla takřka neuvěřitelná...
Na toto téma (rozhledna) bylo napsalo mnohé, upřímně bez efektu, v to čítaje slova stávající starostky ČL!
Úvahy o rozhledně na Holém vrchu nebo Hůrce jsou jistě zajímavé, ale hloupé, mimo mísu...
Proč investoval (vyhazovat) značné prostředky, které by v menší míře stačily na vylepšení Špičáku!?
Jediné, co má vskutku bytostnou (historickou) spojitost s městem, je rozhledna na Špičáku!
V dnešní době by již neměl být zásadní problém "přestěhovat" vše kolem (telekomunikace) jinam.
Stejně tak by nemusel být problém (včetně využití vhodných prostředků) k přesvědčení stávajícího majitele...
Když se chce, tak to jde!
S pozdravem "Rozhledně Štěpánce zdar"!
CL'21

Nahoru