1/2020

Verze pro tisk |

Společnost se dá rozdělit i novoročním ohňostrojem. Máloco si zasloužilo na sociálních sítích takovou pozornost, jako odpalování rachejtlí.

Jako u jiných témat chybí řadě diskutujících snaha o kompromis. Buď se prezentují jako ochránci zvířat a sdílejí často fejkové příběhy psů, kteří splašeně proskakují okny, anebo považují hrátky se střelným prachem za základní lidské právo.

Žijeme v zastupitelské demokracii, mně by stačilo, kdyby lidi dodržovali vyhlášky a odpalovali pyrotechniku jen ve dny, které jsou k tomu určené. Takto se majitelé psů ani nemohou připravit – nadopovat své miláčky, odvézt je mimo civilizaci – protože na sídlištích žije hromada kreténu, která vám dělbuch hodí pod nohy klidně na Štědrý den. Během uplynulého týdne jsem to zažil dvakrát. V obou případech to však byli cizinci, kteří možná ani netuší, že v České Lípě nějaké vyhlášky vůbec máme.

A když jsme u těch ochránců psů – také se mi stalo, že se ke mně minulý týden seběhli dva psi, kteří si jako suvenýr chtěli odnést mou nohavici. I na psy tady existuje vyhláška.

Co kdyby kompromisem bylo zakázat pyrotechniku i psy? Kravina, co? Ale klidně s tím můžete jít někdo do komunálních voleb. Ukáže se, že bublina sociálních sítí splaskne a mlčící většina nemá zásadní problém ani s ohňostrojem, ani se psy.

Letos prý byl velmi hezký ohňostroj nad sídlištěm Sever. Takto to zde vypadalo ještě druhý den večer.

Uzavřená silnice

Problémem, který se nerozptýlí jako dým ze střelného prachu, je uzavření silnice za obchodními centry. Byl jsem možná posledním, který tam projel, protože právě rozmisťovali značky se zákazem vjezdu. Ano, patřil jsem mezi ty, kteří se zadem snažili vyhnout semaforům na Borské ulici.

Starostka Jitka Volfová k tomu na svém profilu napsala: „Možná jste zaznamenali umístění značek se zákazem vjezdu na silnici za obchodním komplexem, který se nachází vedle hypermarketu Albert a OBI. Podle informací, které má město k dispozici, v současné době neexistuje pro umístění dopravního značení žádné pravomocné rozhodnutí.“

Za mě: tento obchodní komplex v Lípě nikdy neměl vzniknout a považuji ho za jednu z největších chyb vlády ODS. Bylo potřeba zhodnotit pozemky, ale díky tomu vznikl hnus zastiňující kopec Špičák. Zdejší prodejny jsou stejně poloprázdné, často nevyužité.

Na Svatojakubské

Silvestrovskému veselí jsem se pokusil vyhnout pokračováním své pouti po Svatojakubské trase. Tentokrát jsem zamířil v protisměru z německého Ostritz do Polska, kde byla nedávno vyznačena tzv. Jihosudetská cesta svatého Jakuba. Stihl jsem nejprve etapu do Zhořelce a pak dvě etapy dále na východ.

Nejprve trochu nuda, ale brzy jsem vystoupal na náhorní plošinu, po které jsou rozptýlené staré statky. Vždy tak jeden funkční a dva ponechané osudu, tak jak je po válce Němci opustili. V některých místech jako by válka skončila teprve nedávno. Také jsem objevil nejstarší polský strom, údajně až 1500 let starý tis. Už se těším, až sestoupím do údolí řeky Bobr a půjdu polským Podkrkonoším.

Před tím mě však čeká plesová sezóna. V diáři už mám čtyři kousky, také jedno divadlo, takže rozhodně bude o čem psát.

Přeji úspěšný rok 2020!

Nahoru

Komentáře

Re: 1/2020

Hezké snímky ze Svatojakubské cesty.

Nahoru